ZMIANY PRZEPISÓW O ZAGOSPODAROWANIU PRZESTRZENNYM OD 01.01.2026r
KLIENCIE MASZ DZIAŁKĘ TA INFORMACJA JEST DLA CIEBIE
Zmiany w zakresie zagospodarowania przestrzennego od 2026 roku.
Z dniem 1 stycznia 2026 roku wejdą w życie nowe przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym. Zaczną obowiązywać plany ogólne, w wyniku czego część działek może stracić swój budowlany status.
KLIENCIE jeśli uzyskasz warunki zabudowy przed uchwaleniem planu ogólnego, będziesz mógł zabudować działkę. Jeśli ich nie zdążysz uzyskać przed uchwaleniem planu ogólnego, to może się okazać, że po 1 stycznia 2026r. nie zabudujesz działki.
Jeśli gmina nie uchwali planu ogólnego do 1 stycznia 2026r. nie uzyskasz warunków zabudowy dla swojej działki do momentu jego uchwalenia. Jeśli gmina uchwali plan ogólny w ustalonym terminie, to nie da to gwarancji że jego postanowienia będą korzystne dla działki.
Co ważne właściciele działek, inwestorzy obecnie składają wnioski by zdobyć warunki zabudowy na podstawie dotychczasowych, korzystniejszych przepisów. Co ważne KLIENCIE, WŁAŚCICIELU DZIAŁKI nie czekaj i złóż wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla swojej działki.
Decyzja o warunkach zabudowy w obecnym stanie prawnym jest dokumentem wydawanym w sytuacji, gdy dla danego terenu nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzje, które uprawomocnią się do końca 2025 roku będą ważne bezterminowo.
Do czasu uchwalenia planu ogólnego w gminie ciągle obowiązuje dokument nazywany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jedną z najważniejszych zmian będzie uchwalenie przez gminę planu ogólnego – dokumentu planistycznego zastępującego obecnie istniejące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Od ustaleń znajdujących się w planie ogólnym, który ma być wprowadzony w każdej gminie do 1 stycznia 2026 roku, będzie zależeć wydanie decyzji o warunkach zabudowy na nowych zasadach.
Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, którego postanowienia staną się obowiązujące zarówno dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak i dla decyzji o warunkach zabudowy.
Celem planów ogólnych jest wydzielenie stref planistycznych na terenie całej gminy, wprowadzenie ładu w planowaniu przestrzennym. Działka zostanie przypisana do jednej z trzynastu stref (Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną; Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną; Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową; Strefa usługowa; Strefa handlu wielkopowierzchniowego; Strefa gospodarcza; Strefa produkcji rolniczej; Strefa infrastrukturalna; Strefa zieleni i rekreacji; Strefa cmentarzy; Strefa górnictwa; Strefa otwarta; Strefa komunikacyjna), i co ważne działka może być objęta tylko jedną strefą. Dodatkowo, każdej strefie zostanie przypisany minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej. Do każdej z stref planistycznych zostanie przypisany profil funkcjonalny: podstawowy i dodatkowy.
Plan ogólny zastąpi jedynie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dotychczas obowiązujące plany miejscowe ciągle będą obowiązywać. Ustalenia wprowadzanych planów ogólnych będą wiążące wyłącznie w odniesieniu do planów miejscowych uchwalanych po wejściu w życie planu ogólnego.
Co zmieni się od 1 stycznia 2026 roku?
Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2026 r. decyzja o warunkach zabudowy będzie mogła zostać wydana tylko w sytuacji, gdy w gminie, w której zechcesz np. wybudować dom, został uchwalony plan ogólny, będzie ona już TERMINOWA (na 5 lat).
Oprócz obowiązkowych stref planistycznych i gminnych standardów urbanistycznych, plan ogólny może obejmować także obszary uzupełnienia zabudowy oraz obszary zabudowy śródmiejskiej. To właśnie dla obszarów uzupełnienia zabudowy będzie istniała możliwość wydania decyzji o warunkach zabudowy.
W przypadku, gdy gminy nie podołają temu zadaniu i obszarów uzupełnienia zabudowy nie wyznaczą lub wyznaczą je w ograniczonym zakresie, to może to oznaczać brak możliwości uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.
Decyzje o warunkach zabudowy będą wydawane tylko dla obszarów uzupełnienia, fakt, że większość gmin nie jest przygotowana na wprowadzenie planów ogólnych, uzyskanie decyzji o warunkach nie będzie łatwe. Może się więc okazać, że w związku z nowymi przepisami o planowaniu przestrzennym wiele planowanych inwestycji nie będzie możliwa do zrealizowania. Część przedsięwzięć może być zablokowanych przez brak możliwości uzyskania decyzji o warunkach zabudowy czy niekorzystne postanowienia nowo uchwalonych planów ogólnych.
Jeśli masz pytania skontaktuj się z:
BIUREM M3 NIERUCHOMOŚCI
UL. MICKIEWICZA 81, LEZAJSK
Tel. 502 221 652,
Chętnie Ci pomożemy