ul. Mickiewicza 81 37-300 Leżajsk

17 242 60 22

502 221 652; 537 199 066

17 242 60 22


Rynek w okresie pandemii koronawirusa

2020-04-07

Rynek w okresie pandemii koronawirusa

Rynek nieruchomości tak jak cała gospodarka wstrzymuje oddech i nie potrafi normalnie funkcjonować. Stanęliśmy w obliczu śmiertelnego zagrożenia życia przez epidemię koronawirusa, który zaraża kolejne osoby. W tej sytuacji inne sprawy idą na bok a liczy się tylko zdrowie. To także czas gdzie nie brakuje wizji i przepowiedni załamania się rynku nieruchomości oraz straszenia społeczeństwa.

W tej trudnej sytuacji trzeba rozmawiać i próbować funkcjonować na rynku nieruchomości aby nie zaprzepaścić dorobku naszych firm i pomagać ludziom w potrzebie. Zawsze jest ktoś, któremu jest jeszcze trudniej niż nam i czeka na pomoc. Rynek nieruchomości wstrzymał oddech ale nie stanął.

W większości działają deweloperzy poprzez realizację rozpoczętych inwestycji, ludzie wynajmują lokale, ustalają terminy oglądania nieruchomości, warunki zgłaszania nieruchomości do sprzedaży i wynajmu. To wszystko funkcjonuje. Został wstrzymany obrót nieruchomościami a notariusze tylko sporadycznie i w wyjątkowych sprawach , niecierpiących zwłoki otwierają kancelarie. Podobnie pośrednicy i rzeczoznawcy majątkowi. Wszyscy pracują zdalnie i udzielają informacji a finalizację sprawy odkładają na najbliższe miesiące kiedy będą warunki do odbywania bezpośrednich kontaktów.

Większość kontraktów zostaje odwoływana z inicjatywy stron i to zarówno kupujących jak i sprzedających. Są mocne argumenty prawne do wstrzymywania i rozwiązywania umów przedwstępnych.

Na rynku nieruchomości przed epidemią mieliśmy bardzo dobrą sytuację. Nadal jest pełna mobilizacja do kontynuacji zawartych umów i porozumień. Większość transakcji odbywała się za gotówkę i były to często zakupy pod inwestycje. Stąd nie można powiedzieć, że sytuacja jest zła. Większość rynku przestaje jedynie funkcjonować normalnie ale wszystko determinuje rozwój epidemii. Zawody obsługujące rynek nieruchomości takie jak pośrednicy w obrocie nieruchomościami, zarządcy majątkowi, geodeci znają gorzki smak nie osiągania dochodów nawet przez kilka miesięcy. Powinni być na to przygotowani i przetrwać ten trudny okres o ile nie będzie się on przedłużał ponad miarę. Podobnie notariusze i deweloperzy. Kancelarie w większości są zamknięte co nie znaczy, że w sytuacjach wyjątkowych czynności w kancelarii się nie odbywają. Dużo zależeć będzie od sytuacji zewnętrznej, bo to właśnie czynniki zewnętrzne zburzyły nasz porządek.

Na razie musimy sobie poradzić z koronawirusem a wierzę, że z nim wygramy. Wtedy powróci koniunktura. Trzeba jednak pomagać ludziom na rynku nieruchomości także w tym trudnym okresie i nadal zdalnie pracować.

Zaufani pośrednicy Czekaja na telefony. Proszę kontaktować się tylko z profesjonalistami, z firmami które mają ugruntowaną pozycję na rynku. Proszę odwiedzić stronę Rzeszowskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami pod adresem www.rspon.pl lub Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości www.pfrn.pl i tam znaleźć adresy wiodących firm.

Nie można ulegać w tych dniach zapowiedziom o szalejących cenach nieruchomości i nadciągającym totalnym kryzysie. To tylko granie na ludzkich emocjach. Brak wiarygodnych danych z rynku nieruchomości to jedyny pewnik, reszta to wróżenie z fusów i czarna magia. W tej chwili sprzedaje i kupuje tylko ten co musi. Każdą decyzję należy przemyśleć.

Jest tak wokół nas wiele ograniczeń praw, swobody poruszania się i prowadzenia normalnej działalności. Wszystko co nie jest w tej chwili konieczne odkładamy na później. Niechlubne próby wykorzystania czyjegoś trudnego położenia trzeba tępić. Osoby w trudnym położeniu nie muszą być samotne i działać pod wpływem emocji.

Na rynku nieruchomości w obliczu pandemii nie widać jeszcze negatywnych skutków w postaci obniżki cen, czy nadmiernego wzrostu podaży. Jednak sytuacja jest bardzo dynamiczna i może być różnie. Przedłużający się stan wprowadzania ograniczeń w gospodarce i brak pomocy państwa dla przedsiębiorców a jedynie restrykcje na dłuższą metę nie wróży nic dobrego.

Doradca Rynku 

Zbigniew Prawelski

 

Udostepniono za zgodą autora z: http://www.prawelski.pl/o-firmie/aktualnosci/nowa-artyku-80/